Овде има ДОВОЛНО МРАЗ за нивото на морето ДА СЕ ПОДИГНЕ ЗА 7,5 МЕТРИ: Веќе се стопиле 12,5 милијарди тони во еден ден! (ВИДЕО)

Вселенската агенција НАСА сè повеќе го врти фокусот на истражувањата кон Земјата, што воопшто не зачудува со оглед на тоа што само на Гренланд се стопиле повеќе од 12,5 милиони тони мраз за само еден ден.

Така 2 август влезе во историјата како датум кога е забележена најголема загуба на ледената покрива, што се случи за време на големиот топлински бран што ги зафати Америка и Европа.

Во малото село Кулуисук на Гренланд, НАСА поставила база за својата научна програма ОМГ (Oceans Melting Greenland). Научниците таму истражуваат не само колку зголемените температури на воздухот влијаат на топењето на ледената покривка, туку и какво влијание имаат на сè потоплиот океан кој го растопува мразот одоздола.

Прочитајте и...  Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

„На Гренланд има доволно мраз за да се подигне нивото на морињата за 7,5 метри, што е голема количина и тоа би било разорувачко за крајбрежните подрачја во светот“, рекол за CNN океанографот Џош Вилис.

„Веќе би требало да се повлекуваме од бреговите ако се соочиме со толку изгубени метри во следните 1-2 века“, додал Вилис.

 

БОНУС ВИДЕО:

Кајакари слушнале звук, мислеле дека е експлозија, тоа што ги дочекало ги ИЗБЕЗУМИ!

Прочитај повеќе

Спасовски апелира да се пласираат вистински информации за коронавирусот

Слободен печат

Ѓоргиев: Умерен оптимист сум за изнаоѓање решение за Гоце Делчев

Слободен печат

Ковачевски: ЕСМ сака да инвестира во енергија, не се прифатливи опциите и понтаму да менаџираме со Попова Шапка

Слободен печат

Филипче: Три нови сомнителни случаи на коронавирус, двајца се негативни, за третиот се чекаат резултати

Слободен печат

Спасовски: Ќе објавиме коалиција кога ќе ги имаме сите детали

Слободен печат

Финалниот договор со Србија тема на средбата Тачи- Палмер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Курти бара разрешување на Тачи, го обвини за тешко прекршување на Уставот

МИА Агенција

Владини делегации положија венци свежо цвеќе на гробот на поранешниот претседател Борис Трајковски

Слободен печат

АНКЕТА: Македонците не се плашат од коронавирусот (ВИДЕО)

Втора жртва на Ковид-19 во Франција

Слободен печат

Американската берза изгуби 1.700 милијарди долари вредност за само два дена

Слободен печат

Директорите на националните телевизии бараат кабелските оператори да го почитуваат законот, и очекуваат оставка од Трајчевски