Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Ова видео го сподели и познатата англиска писателка Џеј Кеј Роулинг, авторка на „Хари Потер“, која наведе дека оваа техника многу и помогнала да се опорави од коронавирусот.

Посебна техника за дишење може да им го спаси животот на луѓето кои имаат коронавирус, а неа со снимка што се шири на социјалните мрежи ја прикажа англиски лекар.

Доктор Сарфаз, кој работи во Кралската болница во Ромфорд, дел од источен Лондон ја покажа оваа теника заедно со својата колешка, шефицата на медицинските сестри Сју Елиот.

Мунши објасува дека оваа техника се применува на пациенти кои се на интензивна нега, но може да помогне и на оние со поблаги симптоми, па дури и како превенција за луѓето кои не се заразени.

Англискиот лекар објасни дека на овој начин се внесува повеќе кислород во длабоките делови на белите дробови, со што се спречува нивно оштетување и компликации опасни по живот.

Прочитајте и...  Последни подготовки за туристичката сезона: Наскоро ќе може да ги преминеме сите граници

Ова видео го сподели и познатата англиска писателка Џеј Кеј Роулинг, авторка на „Хари Потер“, која наведе дека оваа техника многу и помогнала да се опорави од коронавирусот.

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат