Ова се најризичните места во домовите каде што коронавирусот најдолго се задржува!

Неодамна тестирањето спроведено во куќата каде што бил изолиран пациент заразен со коронавирусот покажа дека во ВЦ-школката, лавабото и рачката од тоалетот се наоѓа најмногу контаминација, пренесуваат странските медиуми.

Овој податок ја зголемува можноста дека уште еден начин за пренесување на ковид-19 вирусот може да е преку изметот.

Истражувањето го спровел д-р Сеан Веј Чанг Онга од Националниот центар за инфективни болести во Сингапур, каде што се покажало дека на заштитната опрема што ја носеле негувателите и на ходникот од куќата не било забележано присуство на вирусот.

Unsplash/ Cdc Bkc

Најризични простории за пренесување на вирусот се тоалетите, бидејќи после пуштањето вода во тоалетот, вирусот се шири низ просторијата и ги контаминира околните површини.

Прочитајте и...  Француските лекари тврдат: Вкрстениот имунитет ќе го победи коронавирусот

Новиот вирус очигледно долго време се задржува во фекалните материи. Затоа, доколку не ги измиеме убаво рацете и не го дезинфицираме тоалетот после употребата, постои зголемен ризик од заразата, пишува Business Insider.

Д-р Онг тестирал домови на 3 заразени пациенти кои биле изолирани во домашни услови. Кај секој од нив биле земени 26 примероци од собата во која поминувале најмногу време, тоалетот и ходникот кој води до тоалетот. Примероци биле земени и од лекарите кои ги посетувале додека биле во изолација.

Unsplash/Camilo Jimenez

Тестовите кои биле земени после чистењето на овие простории покажале негативен резултат.

Но, кога тестовите биле спроведени пред дезинфицирање на просториите на три места од вкупно пет во тоалетот биле најдени вируси, додека немало контаминација во ходникот. Станува збор за ВЦ школката, рачките и лавабото кои ги користела личноста заболена од корона, затоа во овие моменти најважна е дезинфекцијата на тоалетот.

Прочитајте и...  Виц на денот - Лозинка

Прочитај повеќе

Манекенката Софија Ричи ја прекина врската со поранешното момче на Кортни Кардашијан!

Слободен Печат

Трансродова пар го очекува своето прво дете! (ФОТО)

Слободен Печат

Жена се обидела да ја силува пејачката Рада Манојловиќ додека миела раце во тоалет!

Васко Спасоски

Пет месеци од трагедијата во која загинаа НБА кошаркарот Коби Брајант и неговата ќерка, семејството доживеа огромна среќа! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Елена Велевска позира во тесни и кратки пижами, а позата која ја направи кажува многу! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова е жената која за малку ќе го „украдеше“ Доналд Трамп од рацете на Меланија! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Познатиот рокер Ален Исламовиќ во борба против мигрантите влегува во политички води!

Васко Спасоски

Два милиони лајкови на една фотографија: Леди Гага само малку ги покажа градите (ФОТО)

Васко Спасоски

Ирина Шајк забележана како излегува од станот на Бредли Купер, но на неа има промена: Дали манекенката е бремена? (ФОТО)

Слободен Печат

Тага која не престанува: Мајката на познатиот музичар прозборе две години по неговото самоубиство! (ФОТО)

Васко Спасоски

Романтичната љубовна приказна на еден од најголемите холивудски заводници, актерот Метју Меконахи!

Слободен Печат

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски