Ова се најдобрите чаеви за болно грло!

Есента пристигна, а со тоа се отвори и студената сезона. Болки во грлото е еден од непријатните симптоми и може да трае со денови. Полесни болки во грлото се лекуваат полесно отколку што мислите и не мора да вклучуваат лекови. Излегува дека чајот има бројни придобивки во лекувањето на болки во грлото.

„За настинки и болки во грлото, чаши топол чај од секаков вид веројатно ќе ја ублажат болката веднаш“, изјави Дајан Мекај од Универзитетот Тафтс за Лос Анџелес Тајмс.

Поточно, д-р Роберт Глатер тврди дека истражувањата покажуваат дека зелениот чај има антиинфламаторно дејство, што може да помогне во намалување на отокот на ткивата во грлото.

„Истото важи и за чајот од нане, кој содржи ментол, соединение познато по неговите смирувачки ефекти“, објасни Глатер.

Прочитајте и...  ФОТО | Најубавите микроапартмани: За среќа, доволни се 30 квадратни метри

Ако не сте љубител на зелен чај или чај од нане, посегнете по чајот од лимон.

„Одлична помош за болки во грлото и настинките бидејќи е полн со витамин Ц кој помага во зајакнување на имунитетот. Ако сакате да го ублажите горчливиот вкус, секогаш можете да додадете малку мед“, истакнува д-р Јерал Пател за Здравје на жените.

А чајот од куркума прави чуда кога станува збор за воспаление на грлото.

„Куркумата има антивирусни, антибактериски и антиинфламаторни својства кои помагаат во смирување на болката и зајакнување на имунитетот“, додава Пател.

Поврзани вести

ФОТО: Емили Ратајковски позира гола во 36-та недела во бременоста

Слободен печат

ФОТО: Џастин Тимберлејк и посвети на сопругата Џесика Бил ретка јавна порака за нејзиниот посебен ден

Слободен печат

ФОТО | Фризер ја посрамоти Ким Кардашијан, но таа му возврати: „Те мразам. Ме исцрпи“

Слободен печат

ФОТО: Таа е сон на милиони мажи, а на жените може да им биде пример кога станува збор за облекувањето

Слободен печат

Зошто секогаш треба да ја загреете рерната пред употреба?

Слободен печат

Судот одлучи: Бившиот на Софија Вергара не смее да ги користи нивните замрзнати ембриони

Слободен печат

Остави Коментар