Ова се најбезбедните градови во светот

Данскиот глаевн град, Копенхаген/ Фото: EPA-EFE/Philip Davali DENMARK OUT

Копенхаген е најбезбедниот град во светот, според индексот објавен од Економист, разузнавачка единица која рангираше 60 меѓународни дестинации базирани на дигиталната, здравствената, инфраструктурната и личната безбедност, како и заштита на животната средина, нова категорија воведена оваа година.  

Копенхаген за првпат беше прогласен за најбезбеден град во светот, постигнувајќи 82,4 поени од 100.  

Зошто Копенхаген е најбезбеден?  

„Еден од клучните фактори што го прават Копенхаген толку безбеден град е неговата ниска стапка на криминал, која во моментов е на најниско ниво во повеќе од една деценија“, вели градоначалникот на Копенхаген, Ларс Вајс.  

“Копенхаген исто така се карактеризира со голема социјална кохезија и релативно мал јаз во богатството. Тоа е мешан град каде и помошникот за чистење и директорот се среќаваат во локален супермаркет и имаат деца во истото училиште”, додаде тој.  

Канадскиот Торонто го освои второто место со 82,2 поени, додека Сингапур беше трет со 80,7 поени. Иако Сиднеј заврши на четвртото место со 80,1 поени, австралискиот град беше на врвот во категоријата за дигитална безбедност, додека на Токио му беа доделени 80 поени, со што јапонскиот град падна на петтото место.  

Холандскиот Амстердам е шести со 79,3 поени, додека Новозеландскиот Велингтон е седми со 79 поени. Хонг Конг и Мелбурн го делат осмото место со 78,6 поени, додека шведскиот Стокхолм ги заокружи првите 10 со 78 поени. Њујорк го дели 11 -то место со Барселона(двата града постигнаа 77,8 поени). Вашингтон се наоѓа на 14 -то место, додека Лондон и Сан Франциско се изедначени на 15 -то место. 

На дното на листата се нигерискиот Лагос, египетскиот Каиро, венецуелскиот Каракас, пакистанскиот Карачи и Мјанмарскиот Јангон. 

Видео на денот