ОВА НЕМА ДА ИМ СЕ ДОПАДНЕ НА АМЕРИКАНЦИТЕ: Русија воведува стелт сателити! (ВИДЕО)

Руската вселенска агенција тврди дека пронашла неконвенционален начин на опремување на своите сателити со невидливи обележја, што го отежнува нивното забележување од Земјата.

Тие велат дека посебната обвивка би можела да биде решение.

Роскосмос изумил врвна технологија која вклучува прекривање на сателит со уникатна обвивка со меурчиња воздух кои ја распрскуваат светлоста, пренесуваат руските медиуми.

Велат дека оваа метода ја намалува видливоста на сателитот за 10 или повеќе пати кога сателитот ја набљудува Земјата.

Агенцијата вели дека технологијата, која има двојна корист, може да се користи за криење на сателити кои патуваат од 10.000 до 20.000 км над земјината површина.

Русија, првата земја која испратила сателит во орбитата, неодамна ја претставила новата технологија која вклучува беспилотни летала. Само овој месец Роскосмос го претстави решението за растечкиот проблем со вселенските пукнатини, односно сателити кои ќе се самоуништат на крајот од својот век на траење.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Новиот тип на сателити би содржел материјали кои се сублимираат, што значи дека преоѓаат директно од цврста во гасовита состојба, без да станат течни.

Прочитај повеќе

Три смртни случаи, 74 новозаболени од Ковид-19 и 90 оздравени пациенти

Слободен печат

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Слободен печат

Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ИНТЕРВЈУ Д-р Ирина Сотирова Бухова: Старските домови и понатаму треба да се „мета“ на посебно внимание

Разговараше Мирослава Бурнс

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

ВО ЖИВО: Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

„Трескањето од земја“ на журките во Градиште заврши со кривични пријави

Мирослава Бурнс