ОВА НЕМА ДА ИМ СЕ ДОПАДНЕ НА АМЕРИКАНЦИТЕ: Русија воведува стелт сателити! (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеПланета

ОВА НЕМА ДА ИМ СЕ ДОПАДНЕ НА АМЕРИКАНЦИТЕ: Русија воведува стелт сателити! (ВИДЕО)

Роскосмос изумил врвна технологија која вклучува прекривање на сателит со уникатна обвивка со меурчиња воздух кои ја распрскуваат светлоста, пренесуваат руските медиуми.

Руската вселенска агенција тврди дека пронашла неконвенционален начин на опремување на своите сателити со невидливи обележја, што го отежнува нивното забележување од Земјата.

Тие велат дека посебната обвивка би можела да биде решение.

Роскосмос изумил врвна технологија која вклучува прекривање на сателит со уникатна обвивка со меурчиња воздух кои ја распрскуваат светлоста, пренесуваат руските медиуми.

Велат дека оваа метода ја намалува видливоста на сателитот за 10 или повеќе пати кога сателитот ја набљудува Земјата.

Агенцијата вели дека технологијата, која има двојна корист, може да се користи за криење на сателити кои патуваат од 10.000 до 20.000 км над земјината површина.

Русија, првата земја која испратила сателит во орбитата, неодамна ја претставила новата технологија која вклучува беспилотни летала. Само овој месец Роскосмос го претстави решението за растечкиот проблем со вселенските пукнатини, односно сателити кои ќе се самоуништат на крајот од својот век на траење.

Новиот тип на сателити би содржел материјали кои се сублимираат, што значи дека преоѓаат директно од цврста во гасовита состојба, без да станат течни.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close