„Ова не може да пројде неказнето“: Лидерите на ЕУ утре ќе расправаат за пресретнувањето на авионот на Рајанер

Лукашенко/ Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Европскиот совет на утрешната седница ќе расправа за пресретнувањето на авионот на Рајанер над Белорусија и апсењето на белорускиот блогер и дисидент Роман Проташевич, како и за можните санкции против белорускиот режим заради овој потег без преседан.

Гитанас Науседа, претседателот на Литванија, предложи денеска како противмерка блокада на белоруските авиони во воздушниот простор, како и санкции против режимот на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Матеуш Моравјецки, полскиот премиер, побара од Шарл Мишел, претседателот на Европскиот совет да го прошири утрешниот состанок на лидерите на ЕУ и да се расправа за итни санкции против режимот на Лукашенко.

– Ова не може да пројде неказнето, напиша Моравјецки на Твитер.

Видео на денот