„Ова не е живот” вели Јанакиески, Стефанова тврди: „Сам си го уништуваш животот“ – Слободен печат
Ви ПрепорачувамеХроника

„Ова не е живот” вели Јанакиески, Стефанова тврди: „Сам си го уништуваш животот“

Во „Траекторија“ им се суди на Миле Јанакиески, Никола Груевски, Владимир Пешевски и поранешниот директор за државни патишта Љупчо Георгиевски.

Денешното рочиште за случајот на Специјалното јавно обвинителство познато како „Траекторија“ кое се одржа во скопскиот Кривичен суд е одложено бидејќи не дојде повиканиот вештак кој требаше да даде стручно мислење за направеното вештачење во предметот.

Судскиот совет одлучи следното рочиште да се одржи по летните одмори, на 3 септември.

На крајот од денешното рочиште обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова на обвинетиот екс министер за транспорт и врски Миле Јанакиески му рече „Сам си го уништуваш животот“, на што тој одговори „Ова не е живот”.

Во „Траекторија“ им се суди на поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор за државни патишта Љупчо Георгиевски. Според обвинителниот акт тие во 2012 и 2013 година ги пречекориле своите овластувања во постапката за избор на компанија за изградба на автопатските делници до Штип и Охрид.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close