Ова е најкористената работа во вашата кујна која е идеална за развој на бактерии: Погледнете како на природен начин да ја исчистите!

Луѓето се повеќе се свртуваат кон природата, вклучително и природните средства за чистење кои не содржат многу хемикалии. Затоа, не е ни чудо што има безброј совети и трикови на интернет што го прават ваквото чистење уште поефикасно.

Списокот на работи што ги користите секој ден во вашиот дом, секако вклучува мијалник. Останато јадење, маснотии, пијалоци како кафе … Сето тоа влегува во мијалникот и ако не го исчистите веднаш, големи се шансите да мириса многу непријатно. Покрај тоа, во некои случаи, мијалникот е идеално место за развој на бактерии кои можат да станат закана за вашето здравје.

Но, една мајка откри на ТикТок дека не ви требаат агресивни средства за чистење. Потребни ви се само состојките што веќе ги имате во кујната – сода бикарбона, оцет и лимон. Ова е комбинација што се користи и за чистење на многу други површини, и овој пат ќе ви помогне да се врати сјајот на стариот мијалник.

Прочитајте и...  ФОТО: Дали британската голферка Луси Робсон е најубавата спортистка на светот

За почеток, посипете сода бикарбона на мијалникот и лесно истријте ја со влажна крпа. Истурете малку оцет и избришете повторно. Потоа исплакнете сè со топла вода, и на крај истријте половина лимон во мијалникот за дополнително да го исчистите и дезинфицирате, но и да го вратите стариот сјај.

Погледнете го видеото како се прави:

@mama_mila_

So shiny I struggled to crop out my reflection in this video ✨ #cleaninghack #homehack #cleaningtips #didyouknow #learnontiktok #cleanwithme

♬ Outside – Calvin Harris

Поврзани вести

Три хороскопски знаци студени како мраз: Ќе ви го скршат срцето без размислување

Слободен печат

Броиме калории: Дали ајварот ќе ве здебели?

Слободен Печат

Научник намерно се заразил со корона по вторпат: Ги проучил антителата, а заклучокот не е многу оптимистичен

Слободен печат

Како старата правосмукалка да ја претворите во нова: Потребен ви е само картонот од кујнските бришачи!

Слободен Печат

ВИДЕО: Општа тепачка на летот за Порторико: Жена предизвика тепачка поради кавга околу заштитните маски

Слободен печат

Никол Португалски провоцира: Дали пораките и фотографиите од нејзиниот Инстаграм се упатени кон Бред Пит?

Слободен Печат

Остави Коментар