Ова е најдлабокиот бунар на светот: До него водат 3.500 скалила, а изграден е пред 1.200 години (ФОТО)

Чанд Баори е најдлабокиот бунар на светот и до него е можно да се дојде без оглед на периодот од годината бидејќи поради начинот на кој е осмислен секогаш е полн со вода.

Бунарот со 3.500 скалила, кои се спуштаат на длабочина од 35 метри се наоѓа во селото Абханер, а изграден е пред околу 1.200 години.

Related image

Опкружен е со мрежа скали од три страни, додека од четвртата се наоѓа комплексот на кралската резиденција и сцена со раскошно украсени скулптури и орнаменти.

Ѕидовите и скалите се направени од темен вулкански камен, кој го спречува истекувањето на водата, па за време на монсунските дождови бунарот се полни скоро до врв.

Image result for chand baori

Некогаш Чанд Баори имал вистинска функција на бунар, а денес водата во него не е за пиење. Сепак, оваа градба станала позната туристичка атракција, но и омилено место за собирање на локалното население.

Прочитајте и...  Разговор со Стефанија Насеска, модна дизајнерка која шири љубов: Јавните личности треба да имаат повеќе доверба во дизајнерите

Прочитај повеќе

Готвачот на Наоми Кембел ја откри тајната на „Итал“ исхраната!

Васко Спасоски

Саша Ковачевиќ има афера: Погледнете ја девојката и сè ќе биде јасно! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Албанска телевизија ја зголеми гледаноста на 300 отсто: Презентерките без градник во етер! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Никогаш видени снимки: Погледнете како реагира Новак Ѓоковиќ кога на четири години го добил првиот рекет (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нивес се пофали со фризурата, но сите гледаа малку подолу: „И да си келава, ќе ми беше сеедно!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Мајли Сајрус ги покажа стомачните мускули, но упати силна порака против расизмот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Боли глава од оваа сума: Погледнете за колку пари Кристијан Голубовиќ влегува во „Задруга“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Владо Георгиев наполни 44 години, а има само една желба која не се однесува на него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Семјуел Л. Џексон го навреди Трамп: Невозможно е тој се*ко да е скриен во подрум!

Васко Спасоски

Луна пред татко ѝ ги покажа голите гради, а нему му падна доста непријатно (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бикините на Памела Андерсон и стојат многу подобро отколку на 20 годишни девојки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Таа беше прогласена за најубавата жена во светот, но фановите сепак сметаат дека имала мала помош: Бела Хадид повторно критикувана поради естетските зафати (ФОТО)

Слободен Печат