Ова е Lexus на иднината (ФОТО+ВИДЕО)

„Lexus“ ја претстави својата визија за електричното возило на иднината, претворена во концептот „LF-30 Electrified“ кој во основа е дизајнот за 2030 година.

Јапонскиот премиум бренд на саемот во Токио претстави концептно возило на иднината кое ги почитува сегашните трендови во електрификацијата и автономното возење, но го задржува и концептот на задоволство при возењето. Првиот електричен „Lexus“ пристигнува следниот месец, а потоа електрификацијата ќе помине низ целиот спектар на возила.

Кај овој концепт, најголем ентузијазам привлекоа дизајнерите кои решија драстично да го променат класичниот концепт на автомобил, визуелно, а и исто така во однос на употребливоста. Заштитиот знак на „Lexus“, т.н. „вретено“ е присутно во контурите на возилото, додека во него се крие најнапредната технологија.

Прочитајте и...  Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

На пример, непроѕирноста на страничните прозорци може слободно да се прилагодува, а бојата на предната површина на возилото и обрасците на светлината откриваат однадвор дали возилото е во нормален или автономен режим.

Иновативниот ентериер носи придобивки од автономната технологија за возење, редизајнирано возачко место и другите додатоци. Поудобниот и прилагодливиот ентериер е тешко да се замисли, при што „Lexus“ ги воведува традиционалните јапонски материјали.

Концептот од пет метри тежи само 1.750 кг, а со батериите од 110 kWh има опсег од 500 км. Тој до 100 км на час забрзува за 3,8 секунди, додека максималната брзина е 200 км на час и е компатибилен со полначи за напојување од 150 kW. Максималната моќност на погонот е 400 kW, а вртежниот момент е 700 Nm.

Прочитајте и...  Зборови за Кљок од Сани: Неговата фризерница ќе остане синоним за авангарда

Прочитај повеќе

Вереницата на Кристијано Роналдо не престанува да провоцира: Објави фотографија од која ќе се препотите (ФОТО)

Васко Спасоски

Трикот на Клои Кардашијан за постигнување совршен задник! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко објавува ваква фотографија: Погледнете зошто Анастасија Ражнатовиќ доби стотици комплименти! (ФОТО)

Васко Спасоски

Музичката икона Шер и на 74-годишна возраст изгледа како млада девојка: Сите знаеа дека ќе стане позната! (ФОТО)

Слободен Печат

Атрактивната Вики го сруши интернетот со снимка на која „виси“ од зграда: Сега позираше скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Прво бараше да им се помогне на музичарите, а сега купи автомобил од 50.000 евра: Неда Украден се поднови со нов „ѕвер“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Моден камелеон: Сите стилски трансформации на Шарлиз Терон! (ФОТО)

Слободен Печат

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Пријателите мислат дека Тито ми ги остави мене пурите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Хју Џекмен беше исмејувана поради насловната страница на познатиот австралиски магазин! (ФОТО)

Слободен Печат

„Така ми се заблагодари“: Сценаристот на „Ниски старсти“ по 28 години призна дека спиел со Шерон Стоун! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ален Исламовиќ станува политичар за да ги реши проблемите со мигрантите

Слободен печат