Отворените листи договорени меѓу партиите, локалните тест за наредните парламентарни

Изборниот законик остана незавршена тема за претходното мнозинство, бидејќи немаше политичка волја за една изборна единица, брифира министерот за правда, Бојан Маричиќ.

Тој откри дека се воделе интензивни преговори со претставници на ВМРО-ДПМНЕ за прашањето за отворени листи на претстојните локални избори, кои треба да се одржат есента 2021 година. Министерот е уверен дека до април наредната година, односно шест месеци пред локалните избори, би биле усвоени измените што се однесуваат на отворените листи, бидејќи ЕУ инсистирала да не се менуваат правилата на игра непосредно пред одржувањето на избори.

– Отворените листи на локалните избори ќе бидат тест за наредните парламентарни избори. Но, морам да напоменам, зашто во џел од медиумите бев погрешно протолкуван, отворените листи не значат една изборна единица. Особено за локални избори нема таква можност, но за ова прашање ќе се разговара и понатаму, заклучи Маричиќ.

Прочитајте и...  Димитриевски: Љубчо Георгиевски итно да го врати македонското државјанство и да се извини на целиот македонски народ

Поврзани вести

Псаки: Треба истрага за обвинувањата против Куомо за сексуално вознемирување

Слободен печат

Во Албанија до денеска вакцинирани 13.495 лица, утре пристигнува пратка од 15.000 вакцини од „Фајзер“

Слободен печат

„Охрид SOS” остро се спротивставува на отстранувањето на дрворедот од улицата „Јане Сандански” во Охрид

Слободен печат

Во пошта повторно може да се плаќаат сметки – стартува платниот промет

Слободен печат

Проф. Пановска-Димкова: Коцарев опасно манипулира и не ги поткрепува своите зборови со докази

Слободен печат

Јужноафрикански сој на коронавирусот сѐ уште не е детектиран во Македонија

Слободен печат

Остави Коментар