ОТВОРЕНА ШПИОНСКА ШКОЛА ВО БЕРЛИН: Агентите ќе бидат обучувани за одбрана од кибер и терористички напади

Германските разузнавачки агенции денеска отворија заедничка шпионска школа во Берлин.

Шефови на странски и домашни разузнавачки агенции официјално го отворија Центарот за обука на разузнавачките служби во близина на местото каде Берлински ѕид претходно го делеше градот на два дела. град кој за време на Студената војна.

Агентите во Центарот првенствено ќе бидат обучувани како да одбијат кибер напад и да ги осуетат плановите на терористите.

Центарот за обука содржи работилници и хемиски лаборатории.

Шпионската школа се наоѓа во новото седиште на германската Федерална разузнавачка служба, што беше отворено на почетокот од годината и има простор за 4.000 вработени.

Прочитајте и...  ВИДЕО: ФФМ да иницира вклучување на ВАР технологијата во домашниот фудбал

Поврзани вести

СДСМ: Претседател на СДСМ ќе биде избран на директни, непосредни, партиски избори следната година

Слободен печат

ВИДЕО: ФФМ да иницира вклучување на ВАР технологијата во домашниот фудбал

Слободен печат

ВИДЕО: Бајден се збуни, го измеша Трамп со Буш и го нарече Џорџ

Слободен печат

Остри пораки на Ердоган до САД: Турција не е племенска држава

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Секој ден е нов пик, Венко Филипче го внесува системот во хаос

Слободен печат

Пораз на власта во Литванија: „Татковинска унија“ прогласи победи на парламетарните избори

Слободен печат

Остави Коментар