Отворена истрага за подметнат пожар во катедралата во Нант

Јавното обвинителство на Нант отвори истрага за подметнување пожар во катедралата „Свети Петар и Павле” во Нант, кој е изгаснат по брзата интервенција на пожарникарите. Пожарот беше забележан на три места, големата оргула и на двете страни на бродот на катедралата.  

Како што јави дописникот на МИА од Париз, за отворањето на истрагата не се чекаше многу, само три часа откако избувна. Истрагата се однесува на намерно подметнат пожар.

– Експерт за противпожарна заштита со седиште во Париз ќе биде на лице место во текот на денот. За истрагата е задолжена правосудната полиција на Нант, изјави обвинителот на Нант, Пјер Сенес.

Тој прецизира дека во оваа фаза истрагата е отворена за подметнување пожар. – Не може да се извлече заклучок сега,  бидејќи сè уште има многу работи  што можат да донесат нови елементи во истрагата, рече Сенес.

Обвинителот за француските медиуми изјави дека ќе има „голема работа на констатации, од страна на техничката и научна полиција, под надлежност на истражните органи”.  Експертот за противпожарна заштита, исто така, ќе донесе одлучна помош при откривање на точното потекло на инцидентот.

Францускиот премиер Жан Кастекс најави дека во текот на денот ќе биде на местото на настанот. 

Прочитајте и...  „Евровизија 2021“: За спектаклот во Ротердам се пријавија 41 земја меѓу кои и Македонија

Поврзани вести

Јовески: Обвинителството истражува и други околности поврзани со плацевите на Водно

Слободен печат

ВИДЕО: Штрајк на лекарите во Шпанија

Илинка Иљоска

Јовески: Има многу отворени прашања за судења онлајн, моментално нема законски основи

Слободен печат

Рама не го премисли ни Вархеји, „спорниот” изборен законик ќе се прегласува в четврток

Илинка Иљоска

Собранието го донесе Законот за спречување и заштита од дискриминација

Слободен печат

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Илинка Иљоска

Остави Коментар