2 C
Скопје

Отворање на судска истрага против францускиот министер за правда за „конфликт на интереси

Јавниот обвинител Франсоа Молан го потврдува претстојното отворање на судска истрага против францускиот министер за правда Ерик Дипон-Морети за „конфликт на интереси”, јави дописникот на МИА.

Оваа вест е потврдена од соопштението за печатот, јавниот обвинител на Касациониот суд, Франсоа Молан.

По испитувањето, комисијата за жалби на Судот на правдата на Републиката, составена од високи судии и која делува како филтер,  пресуди дека се прифатливи жалбите од здружението Антикор и трите синдикати на судиите против министерот за правда, додаде Молан во соопштението за печатот.

Овие жалби го обвинуваат Дипон-Морети дека започнал административна постапка во септември против тројца судии на Националното финансиско обвинителство, кои учествувале во истрагата насочена кон идентификување на крт кој наводно ги известил Никола Саркози и неговиот адвокат Тиери Херцог дека „биле прислушувани”. За време на овие истраги, беа испитани деталните телефонски фактури на неколку адвокати, меѓу кои и на актуелниот министер за правда.

Овие жалби, исто така, го обвинуваат министерот дека отворил друга административна истрага против судијата Едуард Левро, кој обвинува, дека по завршувањето на неговите функции како истражен судија во Монако, бил под притисок. Пред да стане министер, Ерик Дипон-Морети беше адвокат на еден од полицајците обвинети од овој судија и ги критикуваше методите на судијата. По овие жалби, Комисијата за жалби на Судот на правдата на Републиката го одобри барањето на обвинителот Молан да му ја даде постапката на истражниот совет на истиот суд.  Овој истражен совет дејствува како истражен судија во врска со делата извршени од министрите при вршењето на нивните функции и ќе води истрага за министерот на правда откако судската истрага ќе биде ефективно отворена од страна на обвинителот. Молан.

Неколку други министри или поранешни министри на Емануел Макрон, вклучувајќи ги Едуард Филип, Ањес Бузин, Оливие Веран, Сибет Ндијае, веќе се наоѓаат на мета од 7 јули од страна на други судски информации доверени на истражниот комитет на Судот на правдата на Републиката, за начинот на кои тие раководеа со кризата со коронавирусот.

Прочитајте и...  Атанасоски за СП: Зарем Бугарите се Грци штом некогаш официјален јазик им беше грчкиот?

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар