Отстранети дури 11 тони ѓубре од Монт Еверест – Слободен печат
ВестиПланета

Отстранети дури 11 тони ѓубре од Монт Еверест

Се вели дека има уште отпад на највисокиот врв, но и дека досегашната мисија на чистење е успешна.

Според официјалното соопштение на непалската влада, од Монт Еверест биле отстранети дури 11 тони ѓубре, а биле откриени и четири мртви тела.

Официјален претставник на непалското Министерство за туризам, Дандураи Гимира, рече дека чистачите на падините на Еверест со недели собирале конзерви, шишиња и празни боци за кислород, објави АП.

Се вели дека има уште отпад на највисокиот врв, но и дека досегашната мисија на чистење е успешна. Дел од отпадот е однесен во Катманду, каде што ќе се рециклира.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close