Отстранети 277 непрописно паркирани возила од јавните површини во Скопје

Од Град Скопје информираат дека контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 387 возила, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга.

Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 227 возила од јавните површини во Скопје. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 40 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите 187 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин,  тротоар, зелена површина, спротивно на сообраќајните знаци, како и по повик од трето лице.

Од Град Скопје информираат дека контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале вкупно 387 возила, поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга. Од нив, 40 возила се отстранети со пајак службата, поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето.

Градот Скопје и јавното претпријатие „Градски паркинг” апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта.

Прочитајте и...  Атанасов: Јанкуловски на незаконски и шверцерски начин се обидува да добие втор мандат за ректор (ВИДЕО)

-Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг-услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг-услугата може да се изврши преку СМС порака или со греб картичка, наведуваат во соопштението.

Прочитај повеќе

Сите 38 нови пациенти со Ковид 19 се од исти семејства и кластери

Невработеноста во Франција на ниво од 1996 година

Слободен печат

На малчанскиот бербер му се заканува казна од 10 години до доживотен затвор

Слободен печат

Доколку бидат изземени од мерката „ваучери за домашен туризам“ 800 туристички агенции ќе затворат

Слободен печат

Шекеринска: Избори треба да организираме час поскоро затоа што ни треба држава и институции со полн капацитет

Слободен печат

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ќе има казни доколку угостителите покрај укажувањета продолжат да не ги почитуваат протоколите

Слободен печат

Јапонија е „сериозно загрижена“ поради усвоениот закон за Хонгконг

Слободен печат

Спасовски: Ако има потреба да се прогласи вонредна состојба уште некој ден за справување со економските последици, тоа ќе го направиме

Слободен печат

Момче ја убило својата сестра додека таа спиела: Ја тепал со чекан до смрт, па го фрлил телото кај соседите

Слободен печат

Спасовски: Очекувам наскоро договор и одлука за отворање на границите во регионот

Слободен печат

Обвинувањата на НСП за висината на сумата за ремените е неточна информација, тврди Чулев

Слободен печат