Отсега тротинетите може да ги полните на „соларното дрво" во Карпош - Слободен печат

Отсега тротинетите може да ги полните на „соларното дрво” во Карпош

Поставено е прво „соларно дрво” на кејот на реката Вардар, во близина на „Алпинистичката карпа”.

Станува збор за инсталација преку која со обновлива енергија, граѓаните ќе можат да ги полнат своите електронски апарти, мобилни телефони, лаптопи, таблети и електрични тротинети.

Од Општината информираат дека оваа инвестиција е овозможена од Германското здружение за меѓународна соработка (ГИЗ).

Општинските власти посочуваат дека локалната самоуправа се стекнала и со шест електрични тротинети, кои ќе бидат користени од администрацијата како превозни средства за тековните потреби.

– Општина Карпош инвестира во проекти кои се од суштинско значење за заштита на животната средина, а грижата за околината е еден од врвните приоритети на локалната самоуправа, соопштуваат од Општина Карпош.

Прочитајте и...  Градот ќе се задолжи 12 милиони евра за изградба на нов Забавен парк

Раководителот на Одделението за енергетска ефикасност Љупчо Димов, нагласил дека во иднина се планира и поставување на бесплатна интернет мрежа на оваа локација.

Прочитај повеќе

Најголема грижа за Европејците на интернет е безбедноста на личните податоци

МИА Агенција

Реакциите во Србија за одлуката на „1 од 5 милиони“ да излезат на изборите

Слободен печат

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го бараа Јовевски, а не сакаат да го слушнат

Слободен печат

Обвинители влегоа во бугарската Државна комисија за организирање игри на среќа, приведени над десет вработени

Слободен печат

Повисоки цените на индустриските производи на домашниот пазар

Слободен печат

Потрошената енергија во ноември е 64,2 отсто од домашно производство

Слободен печат

Остави Коментар

11 − seven =

Прочитај повеќе

СВЕТОТ ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Кои мерки се преземаат за спречување на болеста?

Слободен печат

Нови мрежни правила за пренос на електрична енергија усогласени со европската регулатива

МИА

Надлежните смируваат: Пратките од „Алиекспрес“ се безбедни

Хеликоптерот на Вучиќ во страшно невреме, а тој смирено: Не се плашам, летам веќе седум години

Слободен печат

Европската Комисија ги претстави мерките за безбедност на 5Г мрежата

Слободен печат

Млад скопјанец почина од маларија: Се вратил од Гана, по што му се влошила здравствената состојба

Слободен печат