Открив живот на Марс уште во 1976 година, но НАСА тоа го ИГНОРИРА (ФОТО) – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеПланета

Открив живот на Марс уште во 1976 година, но НАСА тоа го ИГНОРИРА (ФОТО)

Резултатите биле спектакуларни, но неговото откритие не го признаваат веќе 43 години.

Гилберт Левин во 1976 година беше шеф на дел од проектот за спуштање на сондите на Мери Викинг 1 и Викинг 2 на Марс, кои истражуваа дали има живот на таа планета. Тој дел од биолошките експерименти кои тој ги спроведе беше наречен „Labeled Release“ (LR). Левин не молчеше ни претходно за тоа што се случувало во 1976 година, но овој пат напишал голем напис за „Scientific American“.

“На 30 јули 1976 година, ЛР ги испрати првичните резултати од Марс. За чудо, тие беа позитивни. Како што напредуваше експериментот, пристигнаа четири позитивни резултати, поддржани од пет позитивни контроли, кои потекнуваа од леталото Викинг, кое слета околу 6500 километри подалеку. Податоците сугерираа дека имало регистрирана промена на микроби на црвената планета. Податоците беа многу слични на ЛР тестовите спроведени порано на Земјата “, напиша Левин.

Фото: Јутјуб

Станувало збор за тоа што леталото Викинг 2 намерно слетало на доволно растојание од местото каде што слетал Викинг 1, за тоа што регистрирала апаратурата во едната сонда, да може да го преконтролира апаратурата во другата сонда.

Во одредениот експеримент со ЛР, во минијатурната лабораторија на леталото дизајнирана за оваа намена, тие земале примерок од почва од Марс и потоа го „запечатиле“ во комора со многу разреден раствор на хранливи материи, адаптирани на животните стандарди за кои се претпоставува дека владееле во времето на почетокот на животот на Земјата. Научниците чекале за да видат што ќе се појави во воздухот во таа комора.

“Откако „експериментот со молекуларна анализа“ на Викинг не успеа да ја докаже органската материја, основата на животот, НАСА заклучи дека Л.Р. пронашле материи кои имитираат живот, но не и вистински живот. Необјасниво, за следните 43 години од Викинг, ниту една од другите сонди на НАСА што се спуштале на Марс не ги носеле инструментите за откривање, што би продолжиле да истражуваат врз основа на овие возбудливи резултати “, напиша Левин.

Фото: НАСА

Со години потоа, НАСА истражувала дали Марс некогаш во своето минато бил погоден за живот, приближно како што било или е сега Земјата, со планот доколку пронајдат такви докази да ги испратат тие примероци од Марс на Земјата. Проблемот со резултатите од Левиновата ЛР во голема мера е што научниците не можеле да се сложат дали и како може да се појават истите резултати од „метаболизирање“ на СО2 во наводно стерилните услови на Марс. Што се однесува до Левин, откако дебатата ќе се спушти на она што може да доведе до ова или она, односно на шпекулации, целата работа паѓа во вода. Главниот проблем било тоа што НАСА не најде органска материја во 1976 година и очигледно ова беше клучна причина зошто тие не ги зедоа резултатите на Левин како доказ или барем сериозна индикација дека навистина има живот на Марс. Кои се шансите Марс да е воопшто стерилен и кои се шансите за живот таму?

„Животот на Марс се чинеше тешко да се докаже. Од друга страна, ако Марс беше стерилен, тоа би било близу чудо. Научникот од НАСА, Крис Мекеј, еднаш рече дека Земјата и Марс „плукаат“ едни на други со милијарди години. Тоа значи дека секој пат кога некоја комета или голем метеорит удри во некоја од овие две планети, дел од исфрлената материја од површината на планетата се фрла во вселената. Потоа мали количини на тој материјал патуваат на другата планета, најверојатно носејќи микробиолошки „дигалки“ напиша Левин.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close