Откритие на германските научници: Со едноставен тест на крвта можат да предвидат СМРТ!

Докторите уште сега можат да го предвидат ризикот од смрт на пациентот во следната година врз основа на показатели како што се крвниот притисок и нивото на холестерол.

Германските научници развиле тест на крвта со кој можат да се утврдат ризиците за смрт во наредните 10 години. Група стручњаци од Институтот за биологија „Мек Пленк“ спровела студија во која учествувале 44.000 луѓе на возраст меѓу 18 и 109 години.

Го процениле ризикот за смрт на доброволците врз основа на повеќе фактори, меѓу кои индексот на телесната маса, крвниот притисок, нивото на холестерол, консумирањето алкохол, пушењето и веројатноста да се развие карцином или срцеви болести.

Истражувањето траело 16 години, а за тоа време умреле вкупно 5.512 учесници.

Прочитајте и...  Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Според резултатите, идентификувани се 14 биомаркери во крвта кои укажуваат на шанси за долг живот.

Според нив научниците го процениле ризикот за смртност на останатите учесници.

Анализата на овие карактеристики покажува дека 83 проценти од биомаркерите се точни во предвидувањата дека лицето ќе умре во следните 10 години, пишува Спутник.

Прочитај повеќе

БИДИ ДАМА, РЕКОА: Го гледавте ли најпопуларното видео во моментов? (ВИДЕО)

Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Слободен печат

Адел откри кога ќе објави нов албум! (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Ванеса Брајант поднесе тужба против компанијата која е сопственик на хеликоптерот во кој загинаа Коби и Џиџи!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бела торта (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Џесика Алба и нејзината ќерка изгледаат како близначки! (ФОТО)

Слободен печат

Кристијано Роналдо ги разнежни фановите на Инстаграм со фотка со децата (ФОТО)

Слободен печат

Навики кои ги уништуваат клетките на нашиот мозок: Престанете со внесување премногу шеќер во организмот!

Слободен печат

Што ќе значи ако се прогласи пандемија на коронавирус и како ќе влијае тоа на секој од нас?

Слободен печат.

Пред пет години ме сретна мене и не зажали: Мартин од „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење! (ФОТО)

Слободен печат