Откриено зошто американската армија изврши напад во Кабул: Бомбаш самоубиец итал кон аеродромот

Авганистанците го напуштаат Кабул/ Фото EPA-EFE/Sgt. Samuel Ruiz / US Marine Corps via DVIDS / HANDOUT Released

Американската војска денеска соопшти дека извршила воздушен напад во авганистанскиот главен град за да избегне „непосредна” закана за аеродромот во Кабул од терористите на ИСИС – К, јави ДПА.

Беспилотно летало успешно погоди автомобил што припаѓа на локалната група на терористичката милиција Исламска држава, наречена Исламска држава Хорасан, или ИСИС-К, соопшти армијата на САД.

Со оглед на тоа што имало „значајни секундарни експлозии” по нападот, се претпоставува дека сигурно имало голема количина експлозив во возилото.

Војската ја разгледува можноста во нападот да загинале цивили. Сепак, засега нема индикации за тоа, соопшти американската армија.

ИСИС-К ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад на аеродромот во Кабул во четвртокот, во кој загинаа неколку десетици луѓе, вклучително и 13 американски војници.

 

Видео на денот