7 C
Скопје

Откриено колку пари бара Надал за настап на помалите турнири

Рафаел Надал во само неколку дена се откажа од два помали турнири со што си го загрози второто место на АТП ранг листата.

Надал прво поради повреда го откажа настапот на турнирот во Ротердам, а сега се откажа и од турнирот од серијата АТП 500 во Акапулко кој досега го освојуваше три пати. Последен пат триумфира минатата година, а интересно е што причина за отсуството не е повреда, туку пати, односно организаторот нема доволно средства за да го донесе Надал. Оваа информација ја откри директорот на турнирот, Раул Сурутуса.
– Односот со агентот на Рафаел Надал е одличен, преговорите беа отворени но, реалноста е дека немаме толку пари. Нашиот буџет е ограничен и поради тоа одлучивме да го искористиме за доведување на тенисерите кои мора да ги донесеме – призна директорот на турнирот.

Прочитајте и...  Во првиот меч по триумфот на Австралија Опен, Ѓоковиќ подобар од Синер

Одамна е познато дека најдобрите тенисери добиваат „премија за настап“ на помалите турнири, а според извори блиски до директорот на турнирот во Акапулко, Рафаел Надал за учество на турнирите од АТП сериите 250 и 500 наплатува помеѓу 500.000 и милиони долари.
„Многу ми е жал што нема да настапам на Акапулко 2021. Ова е тешка година за сите нас и со мојата моментална состојба, со болките во грбот, невозможно е да одам на толку долг пат. Многу ми се допаѓа Акапулко, таму играв во последните четири години, но оваа тоа не е можно. Се надевам дека во 2022 година ќе бидам таму“, напиша Надал на својот Твитер профил.

Поврзани вести

ВИДЕО: „Ауфидерзен“ и за Дортмунд, Реал закажа полуфинале со Челси!

Слободен печат

Димитриевски во врвна форма, прв стрелец против Адемар Леон

Слободен печат

ВИДЕО: Нападнат автобусот на Реал Мадрид на патот кон „Енфилд“!

Слободен печат

Адеми не е сериозно повреден, ќе игра против Виљареал

Слободен печат

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Слободен печат

Тандем од соништата, Агуеро ќе игра со Меси во Барселона!?

Слободен печат

Остави Коментар