Откриени нови тајни од „Волчјата јама“ на Хитлер во Полска

По повеќенеделни ископувања, во некогашното седиште на Адолф Хитлер на Источниот фронт, сместено во Полска, пронајдени се повеќе предмети.

Озлогласеното нацистичко седиште „Волчја јама“ во голема мера останало недопрено, откако Хитлер го напуштил во 1944 година.

Меѓу новооткриените предмети, меѓу другото, има и чешли, жилети, четкички за заби, плочи, табли и други предмети кои се оставени во овој воен комплекс, сместен длабоко во полската шума.

Меѓу пронајдените артефакти имало и една запалка, која на изненадување на истражувачите, работела и по 75 години. На многу предмети имало жиг со нацистичката свастика и други симболи, пренесува РТС.

Зенон Пјотрович, генералниот директор на историскиот локалитет, нагласува дека секое ново откритие е драгоцено, бидејќи покажува како овој сложен систем функционирал за време на војната. На пример, историчарите пронашле чинија на која пишувало „берберница“.

Прочитајте и...  Белата куќа: Помладиот брат на Доналд Трамп пренесен на болничко лекување

„Волчјата јама“ е локација на која полковникот Клаус фон Штауфенберг се обидел да изврши атентат на Хитлер во 1944 година. Нацистите во 1945 година потполно го напуштиле бункерот пред офанзивата на советската Црвена армија.

Локацијата е отворена за посетители за време на деведесетите години на минатиот век.

Видеото од пронајдоците можете да го погледнете тука.

 

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат