Откриени нови тајни од „Волчјата јама“ на Хитлер во Полска - Слободен печат

Откриени нови тајни од „Волчјата јама“ на Хитлер во Полска

По повеќенеделни ископувања, во некогашното седиште на Адолф Хитлер на Источниот фронт, сместено во Полска, пронајдени се повеќе предмети.

Озлогласеното нацистичко седиште „Волчја јама“ во голема мера останало недопрено, откако Хитлер го напуштил во 1944 година.

Меѓу новооткриените предмети, меѓу другото, има и чешли, жилети, четкички за заби, плочи, табли и други предмети кои се оставени во овој воен комплекс, сместен длабоко во полската шума.

Меѓу пронајдените артефакти имало и една запалка, која на изненадување на истражувачите, работела и по 75 години. На многу предмети имало жиг со нацистичката свастика и други симболи, пренесува РТС.

Зенон Пјотрович, генералниот директор на историскиот локалитет, нагласува дека секое ново откритие е драгоцено, бидејќи покажува како овој сложен систем функционирал за време на војната. На пример, историчарите пронашле чинија на која пишувало „берберница“.

„Волчјата јама“ е локација на која полковникот Клаус фон Штауфенберг се обидел да изврши атентат на Хитлер во 1944 година. Нацистите во 1945 година потполно го напуштиле бункерот пред офанзивата на советската Црвена армија.

Локацијата е отворена за посетители за време на деведесетите години на минатиот век.

Видеото од пронајдоците можете да го погледнете тука.

 

Прочитај повеќе

Арсовска – Заев: Политичкиот клиентелизам треба да се замени со меритократија

Слободен печат

Филипче: Наскоро ќе биде познато како ќе се финансира изградбата на Клиничкиот центар

Слободен печат

Средба Спасовски-Петровиќ: Црна Гора ги поддржува евроинтеграциите на Македонија

Слободен печат

Паника ширум светот околу новиот корона вирус – засега нема заболени во земјите на ЕУ

Слободен печат

Во Македонија има лица со дислексија, но нема кој да ги види

Горан Наумовски

Втората фаза од преговорите за трговскиот договор меѓу САД и Кина започнува наскоро

Слободен печат

Остави Коментар

4 × one =

Прочитај повеќе

Српските медиуми тврдат дека видеото од егзекуцијата на шкаљарците во Атина не е автентично

Слободен печат

Шилегов: Ова е последен пат градот да интервенира и чисти депонии коишто се во приватна сопственост

Слободен печат

Ѓорчев: Македонија буквално исчезнува, си заминуваат луѓе од сите националности и краишта

Слободен печат

Папата Франциск ги повика учесниците во Давос да се посветат на луѓето, а не на профитот

Слободен печат

Трамп панелот на климатски промени во Давос го искористи за предизборен говор

Слободен печат

Нова опрема за градинката „Расадник” и градинката во „Пржино”

Слободен печат