Откриени ДВЕ НОВИ ПЛАНЕТИ: Научниците велат дека можеби се НАСЕЛЕНИ – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Откриени ДВЕ НОВИ ПЛАНЕТИ: Научниците велат дека можеби се НАСЕЛЕНИ

По некое време ќе видиме дали се навистина населиви или можеби населени, изјавил д-р Рибас.

Таинствени светови кружат околу една од најблиските ѕвезди до Земјата, Тегарден, а двете можат да имаат атмосфера погодна за развој на живот, пишува The Sun.

„Двете планети наликуваат на внатрешните планети на нашиот Сончев систем. Тие се само малку потешки од Земјата и се наоѓаат на т.н.р. населива зона, каде што водата може да биде присутна во течна состојба“, рекол научникот Матиас Зекмајстер од Универзитетот во Готинген.

Планетите ги пронашла група научници кои три години го следеле нивното движење. Се чини дека двете планети се карпести и се наоѓаат во ѕвездената зона погодна за живот. Научниците мислат дека на нивната површина има и вода.

Се проценува дека внатрешноста на планетата има просечна температура од околу 20 степени Целзиусови, додека надворешниот дел е малу поладен, околу -47 степени.

„Двете планети околу Тегарден се потенцијално населиви. По некое време ќе видиме дали се навистина населиви или можеби населени“, изјавил д-р Игнаси Рибас од Институтот за вселенски студии на Каталонија.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close