9 C
Скопје

Откриени 17 мигранти во „рено лагуна“

ОтПод надвозникот на магистралниот пат Струмица – Штип, вчера вечерта околу девет часот, кај клучката за Радовиш, од полициски службеници од Полициската станица Радовиш биле пронајдени 17 лица-мигранти, инфомрира МВР.

-Две од откриените лица се од Пакистан, еден од Сомалија, пет од Иран и девет од Авганистан. Во близина од надвозникот, покрај патот за Радовиш, било пронајдено и патничко возило „рено лагуна“, со тетовски регистарски ознаки, за кое пронајдените мигранти изјавиле дека биле истоварени од него- наведуваат оттаму.

По наредба на Јавен обвинител мигрантите се предадени во Привремениот транзитен центар Винојуг-Гевгелија за понатамошна постапка. Се работи на расчистување на случајот.

Прочитајте и...  Физичка пресметка на жители од кочанската населба Трајаново Трло со група крадци

Поврзани вести

Во пожар загинаа две белграѓанки

Полицијата ја истражува смртта на Далибор Томовиќ викан Даба

Пресуда за „Трезор”

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Жена пронајдена мртва во викендичка во село Раштак

Слободен печат

Автобус излетал од патот кај Демир Хисар – нема повредени патници

Слободен печат

Остави Коментар