Откриена измама во Германија за достава на 10 милиони маски

Германското правосудство откри голема измама со неисполнета достава на околу десет милиони заштитни маски за 15 милиони евра во Северна Рајна-Вестфалија, соопшти обвинителството во Траунштајн.

Две дистрибутерски компании од Хамбург и Цирих требале да достават маски на властите во најпогодената област во Германија, Северна Рајна-Вестфалија.

Компаниите сепак станале жртви на измамници. Тие однапред платиле околу два милиони евра на сметка на наводна компанија за испорака, но маските не пристигнале.

Кога измамата била откриена, надлежните од Северна Рајна- Вестфалија веќе имале уплатено сума од 14.7 милиони евра на дистрибутерските компании, но успеале да ги вратат парите.

Прочитајте и...  Доктор Коровешовска: Охридските журки ќе ни се удрат од глава за две недели кога ќе врие заразени од Ковид 19

Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска за СБС: Девизните дознаки од иселениците важни за македонската економија

Слободен печат

Над 700.000 мртви од Ковид-19 ширум светот, најмногу во Бразил, САД и Индија

Слободен печат

Во косовското собрание ќе се разгледува нацрт закон за заштита на вредностите на ОВК: Што подразбираат тие?

Слободен печат

Незамислив ужас: 75 години од нападите со атомски бомби врз јапонските градови (ВИДЕО)

Слободен печат

За 24 часа регистрирани се 340 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Трамп: Коронавирусот е под контрола колку што може да се контролира

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Книн почна одбележувањето на 25 години од операцијата „Бура“ – Пленковиќ: Овој ден е круната на нашата историја

Слободен печат

Најнов извештај од мониторингот на јавните набавки: Најниската цена и натаму проблем број 1 за фирмите, 48 % сметаат дека има корупција во набавките

Слободен печат

Избрани 40-те компании кои ќе добијат поддршка за отворање на нова е-продавница

Слободен печат

Граѓаните месецов ќе добијат 5.4 милиони евра поврат на ДДВ за второто тримесечје

Слободен печат

Експерименталната вакцина против Ковид-19 на „Новавакс“ успешно произвела антитела

Слободен печат

Интерпол: Интернет-криминалците ја користат пандемијата за да напаѓаат поголеми цели

Слободен печат