19 C
Скопје

Откриен планот на Барселона за зимскиот преоден рок

Привремената управа на Барселона на состанокот со тренерот Роналд Куман разговарале и за зимскиот преоден рок и евентуалните засилувања.

На почетокот од состанокот управата му објаснила на тренерот дека клубот нема пари за големи трансфери во јануари и дека ќе се обиде бесплатно или со минимално обесштетување да дојде до големите желби на Куман.

Весникот „Мундо Депортиво“ пишува дека планот на Барселона за јануари е да ги реализира трансферите кои не успеа во последните денови од летниот преоден рок, односно дефанзивецот на Манчестер сити кој е дете на каталонскиот тим, Ерик Гарсија како и напаѓачот на Олимпик Лион, Мемфис Депај.

Планот на Барселона е во наредните два месеци да имаат секојдневни контакти со агентите на играчите за да ги уверат дека и Гарсија и Депај ќе имаат важна улога во тимот. Вториот чекор ќе биде на 1. јануари да им понудат договори на двајцата фудбалери, по што ќе стапат и во контакт со нивните екипи.

Во Барселона се надеваат дека и Манчестер сити и Олимпик Лион ќе изберат да ги продадат играчите за минимално обештетување отколку во јуни идната година и Гарсија и Депај да си заминат бесплатно.

Поврзани вести

Пуштени во продажба влезниците за ЕП 2022, навивајте за ракометарите за само 14 евра

Слободен печат

Реал подготви 80 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Пеп Гвардиола кариерата ќе ја заврши во Барселона

Слободен печат

Ред Бул му ги краде инженерите на Мерцедес

Слободен печат

Остави Коментар