Откажете го фудбалот, во овие моменти никој не мисли на него

Поранешниот фудбалер на Јувентус и на италијанската репрезентација, Анџело ди Ливио, зборуваше за состојбата во фудбалот за време на пандемијата на коронавирусот.

Тој нагласи дека фудбалот се наоѓа во тешка состојба, но на никого тоа не треба да му биде на ум. Според Ди Ливио, во овие моменти сите треба да бидат фокусирани на борбата со коронавирусот.

– Дојде време се да се затвори и да се откаже сезоната. Нема никаков смисол да се игра, луѓето размислуваат за се освен за фудбалот. Не се знае кога ќе може да се продолжи првенството, многу натпревари ќе се преклопуваат и целиот систем на натпреварување ќе биде загрозен. Треба да имаме на ум дека следната година ќе се игра и Европско првенство – вели Ди Ливио кој има свој предлог како да продолжи фудбалот во Италија.

Прочитајте и...  Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

– Мислам дека исправно решение е сезоната да се откаже и да се започне нова во јули или август. Коронавирусот дојде експресно и сите не изненади. Нашите медициски работници се фантастични и очекувам за нивните напори да бидат наградени од Владата кога ќе се среди состојбата. Без нив ќе ни беше многу потешко.

Прочитај повеќе

Поранешниот Ф1 шеф Еклстон ќе стане татко на 90 години!

Слободен печат

Едно големо браво, моментно најдобрата фудбалска слика на светот!

Слободен печат

Евролигата со план да се одиграат сите мечеви во еден град!?

Коминовски Фидан

Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот

Слободен печат

Во Атлетико Мадрид за 70 проценти намалени платите

Слободен печат

Три децении, проклетството не попушта – кој го проколна Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Џејмс Бонд“ на светскиот фудбал пред неочекуван трансфер!?

Слободен печат

„Магионичар“ и на 12 години, како започна кариерата на Лео Меси (ВИДЕО)

Слободен печат

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат