Откажани сите летови во Хонг Конг поради протестите – Слободен печат
ВестиПланета

Откажани сите летови во Хонг Конг поради протестите

Меѓународниот аеродром во Хонг Конг ги откажа сите летови поради протестите што траат веќе 10-та недела во таа држава. Ситуацијата денеска е влошена, јавија локални медиуми.

Од денеска откажани се сите слетувања и полетувања, соопштија од аеродромот.

Демонстрантите упаднаа во зградата на главниот терминал и оневозможуваат работа на аеродромот.

Неколку илјади демонстранти денеска се во таа зграда на аеродромот иако нивното протестирање таму требаше да заврши синоќа. Хонгконшката авиокомпанија Катај пасифик, се закани со отпуштања од работа на свои вработени кои ги поддржуваат, како што наведоа во соопштение, „незаконски протести”.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close