Откажана утрешната лидерска средба – Слободен печат
ВестиМакедонија

Откажана утрешната лидерска средба

Тоа на вечерашниот состанок на Централниот одбор на партијата го потврдил и лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Лидерската средба закажана за утре е одложена поради одбивањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да присуствува на неа. По седницата на Централниот одбор на СДСМ, извори од партијата го потврдиле ова за Дојче Веле.

На лидерската средба требаше да се расправа за Законот за обвинителство, пописот, Изборниот законик и други актуелни теми. Тоа на вечерашниот состанок на Централниот одбор на партијата го потврдил и лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Образложението било дека без присуство на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски нема причина да се одржува состанокот на кој требаше да присуствуваат и лидерите на ДУИ и Алијансата на Албанците, Али Ахмети и Зијадин Села.

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска потврдија дека Мицкоски не планира да се појави на средбата доколку на неа не се разговара за организирање предвремени парламентарни избори.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close