4 C
Скопје

Отказ за најмладиот тренер во НБА лигата

Рајан Саундерс повеќе не е тренер на Минесота тимбервулфс откако доби отказ по неполни две години поминати на клупата на тимот од Минеаполис.

Саундерс во мај 2019 година седна на клупата на Минесота и со 33. години стана најмладиот тренер во НБА лигата.

Тогаш потпиша повеќегодишен договор бидејќи челниците на екипата во него гледаа долгорочно решение, но лошите резултати оваа сезона му пресудија на Рајан Саундерс, кој е син на легендарниот тренер на екипата, Флин Саундерс.

Минесота моментно е најслаба екипа во НБА лигата со скор од само седум победи и дури 24 порази, а натпреварот кој му пресуди на Саундерс е поразот од Њујорк никс. Саундерс предводејќи ја Минесота има скор од 43 победи и 94 порази.
Наследник на Рајан Саундерс ќе биде Крис Финич, кој е помошник на Ник Нурс во Торонто репторс.

Прочитајте и...  Картичка со ликот на Дончиќ продадена за речиси пет милиони долари

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Лига Европа: Металург во последните секунди до реми со Адемар Леон!

Слободен печат

Остави Коментар