Откако ја победи УЕФА, Гвардиола влезе во војна на зборови и о првиот човек на Ла Лига

Менаџерот на Манчестер сити молчеше кога УЕФА го казни неговиот тим поради финансиски малверзации, но кога одлуката беше поништена во Судот во Лозана, Гвардиола е најгласен и има одговор за дите кои го напаѓаа.

УЕФА во февруари годинава го казни Манчестер сити со двегодишна суспезнија од европските натпреварувања и парично со 30 милиони евра поради прекршување на финансискиот фер-плеј.

Во тој период менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола одлучи да не го коментира случајот и постојано велеше дека неговата задача е да се грижи за фудбалерите. Но, кога Судот за спортска арбитража (ЦАС) ја поништи одлуката на УЕФА, токму Гвардиола е најгласен и на секого кој го напаѓаше неговиот клуб, сега му одговара на секого кој не се согласува со одлуката.

Гвардиола бара извинување од Мурињо и Клоп

Први на неговиот список беа менаџерите на Тотенхем и Ливерпул, Жозе Мурињо и Јирген Клоп од кои побара јавно извинување на клеветите, а сега влезе и во војна на зборови со првиот човек на шпанската Ла Лига, Хавиер Тебас.

Прочитајте и...  Рамос е најдобар дефанзивец на светот, може да игра уште шест години

Тебас по дознавањето на одлуката изјави дека Судот во Лозана не е дораснат за вистински одлуки и го обвини Манчестер сити за „финансиски допинг“, а Гвардиола веднаш му реплицираше.

– Господинот Тебас мора да љубоморен на Премиер лигата, а изгледа е и експерт во право. Можеби следниот пат треба да го прашаме пред кои судии треба да одиме на да се жалиме. Тој треба да се фокусира на Ла Лига, Тебас е еден од оние луѓе кои се одлични кога работите им одат од рака. Но доколку одлуката е на негова штета тогаш има проблеми. Господине Тебас ние ќе играме во Лигата на шампионите наредната сезона – порача Гвардиола.

Но, ниту првиот човек на Ла Лига не му остана должен на како што вели „дволичниот“ Гвардиола.
– Сите знаеме што прави Манчестер сити. Голем број луѓе во европскиот фудбал не беа изненадени кога УЕФА го казни Сити. Не велам дека некој е среќен поради тоа, но верувам дека е голем бројот на тиа кои почувствуваа декаправдата е достижна и за клубови како Сити и ПСЖ. Од друга страна кога дојде одлуката од ЦАС своето незадоволство го изразија и Клоп и Мурињо. Како што тогаш кажа Клоп, ова е лош ден за фудбалот, Сити ќе игра во ЛШ бидеји Судот лошо ја заврши работата. Бо сакал да ја видам одлуката на ЦАС. ПСЖ и Сити се клубовите кои потрошија највеќе пари, но Манчестер сити не купуваше играчи со свои пари како што го прават останатите клубови. Работеа со пари кои ви клубот ги внесуваше нивниот спонзор. Тоа се фиктивни спонзори, како што е во случајот со Сити нивниот договор за правото на името на стадионот не вреди колку штои е платен и тоа создава нереална ситација за останатите. ЦАС е мртов, нивната е работа е спротивна на тоа што треба да биде, кај нив нема никаква транспарентност во работата – одговара Тебас.

Прочитајте и...  Левандовски: Клоп има две лица

Прочитај повеќе

Фулам е последниот учесник во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Феран Торес за 23 милиони евра во Манчестер сити

Слободен печат

Надал нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Руски напаѓач три години во дресот на Шкупи (ФОТО)

Слободен печат

Бразилецот Барбоса е нов играч на Македонија ЃП

Слободен печат

Дефинитивно откажан Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЦ „Јане Сандански“ во изборот за најдобар ракометен храм во Европа!

Слободен печат

Доколку властите одобрат, навивачите од септември повторно на стадионите?

Слободен печат

И атрактивната Луси го чека Санчо на „Олд Трафорд“! (ФОТО)

Слободен печат

Најдобриот играч во Серија А доаѓа од Јуве, но не е Роналдо!

Слободен печат

Познати двете групи на традиционалниот струшки турнир

Слободен печат

Првата жена која ќе игра за машки фудбалски клуб

Слободен печат