Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Со овој заклучок, Народното собрание на Република Српска ја задолжи Владата на Република Српска да ги продолжи започнатите преговори со Владата на Федерацијата БиХ со цел дефинирање на граничната линија на ентитетот, во согласност со Анекс два од Општиот рамковен договор за мир во БиХ.

Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина Фадил Новалиќ ги отфрли заклучоците на Народното Собрание на Република Српска во врска со дефинирање на граничната линија помеѓу Република Српска и Федерацијата  БиХ .

Тој јасно стави до знаење дека Федерацијата БиХ не учествувала и нема да учествува во какви било разговори во врска со граничната линија, пренесува Фена.

Со овој заклучок, Народното собрание на Република Српска ја задолжи Владата на Република Српска да ги продолжи започнатите преговори со Владата на Федерацијата БиХ со цел дефинирање на граничната линија на ентитетот, во согласност со Анекс два од Општиот рамковен договор за мир во БиХ.

Беа донесени осум заклучоци, со кои Националното собрание на РС ги обврзува, меѓу другото, претставниците на РС во институциите на БиХ да предложат во Парламентарното собрание на БиХ усвојување на Законот за престанок на мандатот на странските судии и избор на домашни судии во Уставниот суд на БиХ.

Прочитајте и...  Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Прочитај повеќе

Волонтерка од Вухан: „Се исплашив, но знаев дека морам да му на својот град“

Слободен печат

Столтенберг: Лично почувствував вистинска среќа гледајќи го знамето развиорено заедно со сите други знамиња на НАТО членките

МИА Агенција

Во Србија регистрирани 44 нови случаи, три смртни случаи, вкупно заразени 785 лица и 16 починати

МИА Агенција

Кипар воведува и полициски час

МИА Агенција

Филипче: Заводот во Козле нема да работи, заразени се осум медицински лица и двајца пациенти

Слободен печат

По Црна Гора и Албанија побара помош од НАТО за справување со коронавирусот

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СзС: Изјавата на Вучиќ за 24 часовен карантин може да предизвика паника

МИА Агенција

Градоначалникот на Њујорк до федералната Влада: Недела е денот Д, испраќајте помош

МИА Агенција

Лука (19) починал од коронавирус, лекарот во Лондон му рекол да не се грижи: „Имаш само засилен грип“

Слободен печат

Филипче: Починатата пациентка од Струга немала коронавирус, но сепак е назначен нов директор

Слободен печат

Бројот на жртвите од Ковид-19 во Грција се зголеми на 43 лица

МИА Агенција

Австралија тестира БСЖ вакцина против коронавирусот

МИА Агенција