Освен пандемијата зимава на Балканот му се закануваат и катастрофални поплави

На подрачјето на Балканот би можело да дојде до сериозни поплави на зима, предупреди денеска сајтот Акуведер, кој се занимава со метеоролошки прогнози во светот.

Овој американски сајт, со седиште во местото Стејт Колеџ во Пенсилванија, изнесе детална прогноза за престојната зима. Се наведува дека на Балканот би можело да има многу дожд, а малку снег. Според зборовите на Алан Репер, искусниот метеоролог кој работи за Акуведер од 2001 година, оваа зима ќе има повеќе бури во јужна Европа.

„Во споредба со оние што ги видовме претходните години, Шпанија, Португалија, југот на Франција – сите ќе бидат погодени од бури“, рече Репер.

Според неговите зборови, најзагрозени градови би можеле да бидат Лисабон, Мадрид, Барселона, Ница, Рим, Атина и Букурешт.

Прочитајте и...  Маричиќ со поддршка за премиерот: Целосно стојам зад Заев кој јасно кажа дека нема преговори за нашиот идентитет

„Обилните дождови ќе помогнат во одгледувањето маслинки во Португалија и Шпанија, но ќе ги загрозат животите на луѓето во јужна Европа. Ова се бури кои не се движат многу брзо, сепак, од таа причина тие се поопасни и побавно доаѓаат од Шпанија во Италија, а потоа “на Балканот и на крајот на Турција или Украина. Таквите бури можат да направат поголема штета, не е како да гледаме бури на север, кои се движат многу побрзо”, рече Репер.

Бавниот развој на бури ќе предизвика зголемен ризик од поплави, особено во северна Италија и Западен Балкан, додаде тој. Поплавите беа сериозен проблем за делови од јужна Европа веќе некое време во текот на есента, кога бурата Алекс го премина регионот и предизвика бројни поплави. Бурите нема да им донесат радост на љубителите на снегот, особено на Алпите.

Прочитајте и...  Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

„Со скоро сигурност можам да кажам дека Алпите ќе бидат со помалку снег, особено италијанскиот дел од овој масив“, заклучи Репер.

„Обилните дождови ќе помогнат во одгледувањето маслинки во Португалија и Шпанија, но ќе ги загрозат животите на луѓето во јужна Европа. Ова се бури кои не се движат многу брзо, сепак, од таа причина тие се поопасни и побавно доаѓаат од Шпанија во Италија, а потоа на Балканот и на крајот во Турција или Украина. Таквите бури можат да направат поголема штета, не се како да ги гледаме бурите на север, кои се движат многу побрзо”, рече Репер.

Бавниот развој на бури ќе предизвика зголемен ризик од поплави, особено во северна Италија и Западен Балкан, додаде тој. Поплавите беа сериозен проблем за делови од јужна Европа веќе некое време во текот на есента, кога бурата Алекс премина кон регионот и предизвика бројни поплави. Бурите нема да им донесат радост на љубителите на снегот, особено на Алпите.

Прочитајте и...  Министерот Бесими на средба со австрискиот амбасадор

„Речиси со сигурност можам да кажам дека на Алпите има помалку снег, особено на италијанскиот дел од овој масив“, заклучи Репер.

Поврзани вести

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Слободен печат

Семејното насилство во Грција: Насилниците ретко одат во затвор

Слободен печат

АПСЕЊА ВО ЛОНДОН: 60 лица лишени од слобода на протестите против карантинот (ВИДЕО)

Слободен печат

Србија возврати, го протерува Тарзан Милошевиќ, црногорскиот амбасадор во Белград

Слободен печат

Грегори, првиот Афроамериканец од САД именуван за кардинал на Римокатоличката црква

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian