Осум причини зошто треба почесто да имате секс: Го намалува ризикот од срцеви болести, депресија…

Секс, љубов, пар
Фото: Tom Merton / Caia Image / Profimedia

Сексот не е само нешто што прави да се чувствуваме одлично, тој всушност е неверојатно добар за нашето здравје. Истражувањата покажа дека еден од бенефитите кај мажите е доколку почесто ејакулираат, имаат помал ризик од рак на простата – поточно пет пати неделно.

Но, колку пати е нормално?

Се разбира, „нормално“ е малку широк поим, она што е нормално за еден човек може да биде многу чудно за друг.

Магазинот „Сан“ спроведе истражување кое покажа дека мнозинството читатели (75 отсто) имаат секс помалку од еднаш неделно – и повеќето се во ред со тоа. Само 20 отсто имаат еднаш или двапати неделно. Потоа, биле луѓето кои веќе немаат секс затоа што се уморни (27 отсто), немаат со кого да бидат во врска (22 отсто) или немаат време (19 отсто).

Во студија од 2017 година, податоцијте покажаа дека просечниот возрасен има секс околу еднаш неделно. Најмногу секс имале оние во 20-тите (во просек 80 пати годишно), во споредба со оние во 60-тите (во просек 20 пати годишно). Генерално, луѓето имаат помалку секс отколку порано.

Друга студија, која анкетираше над 30.000 Американци над 40 години, покажа дека еднаш неделно е златен стандард за среќа. Паровите кои имале секс повеќе од еднаш неделно не се изјасниле дека се посреќни, а оние кои имале секс помалку од еднаш неделно изјавиле дека се чувствуваат помалку исполнето.

Но, Саманта Маршал, сексуална едукаторка, верува дека има голем број причини зошто не треба да се споредувате, пренесува „Сан“.

„Работата во врска со нашето либидо е што тоа варира од личност до личност. Менструалните циклуси, менопаузата, лековите, стресот, менталното здравје, животот воопшто – сите овие работи можат да влијаат на нашата желба за секс“, објаснува Маршал.

„Сексуалната благосостојба не е да имате постојана рутина или да погодите одреден број пати како да имате пет пати на ден. Се работи за тоа да го слушаме нашето тело и да бидеме свесни за тоа како сексот и задоволството влијаат на нашата благосостојба. Ова може да значи да си дадеме задоволство кога ни е така, или признание кога не ни е“, додава таа.

Без разлика дали сте сами или со партнер, има многу истражувања кои сугерираат дека редовното време за секс е голем фактор за добро здравје, како овие осум причини:

Го подобрува сонот

Дали сакате да имате квалитетен сон? Можеби сексот е токму она што ви треба пред спиење.

„Оргазмите можат да го зголемат нивото на пролактин, хормонот што прави да се чувствуваме опуштено и задоволство – совршена ситуација за добар сон. Вреди да се размислува за тоа што придонесува за задоволство бидејќи тоа е многу повеќе од само физичка стимулација. Создавањето совршено засолниште за секс и спиење во спалната соба може да ни помогне да одиме во слатки соништа по оргазмот“, вели Маршал.

Го зголемува либидото и интимноста

Намалување на сексуалниот нагон? Дали се чувствувате како вие и вашиот партнер едноставно да ја немате истата искра? Ова е сосема природно поради обврските, работата, децата и животот воопшто. Сепак, самиот секс би можел да биде одговор на сè послабото либидо.

„Окситоцинот е хормонот „љубов“ кој се активира со сензуален допир и може да направи да се чувствуваме поповрзани и интимни со партнерот, што пак може да го зголеми нашето сексуално либидо“, вели Маршал.

Го подобрува здравјето на мозокот

Според „НХС“, еден од 11 луѓе постари од 65 години во Британија страда од деменција, што предизвикува екстремна атрофија или намалување на мозокот.

Но, сексот, меѓу другото, всушност може да помогне во подобрувањето на општата когнитивна способност бидејќи го стимулира протокот на крв во мозокот.

Едно истражување покажа дека за возрасните на возраст од 62 до 74 години, подобриот сексуален квалитет е поврзан со подобро когнитивно функционирање, додека за оние на возраст од 75 до 90 години, почестиот секс – барем еднаш неделно – е поврзан со подобро когнитивно функционирање. способности..

„Последниве години беа направени некои интересни истражувања за тоа како сексот може да ја подобри когнитивната функција, и сето тоа се сведува на тие хормони за задоволство – особено допамин. Да се ​​потсетиме дека сексот не е само за партнерот, а кога сме постари, сепак можеме да ги искористиме придобивките од мастурбацијата за да ја добиеме нашата доза допамин“, вели таа.

Ве прави среќен

Дали забележавте дека вашето расположение опадна откако заврши летото, а ние сме се поблиску до зимата? Време е што почесто да се зафатите помеѓу чаршафите бидејќи сексот може да го подигне расположението.

„Мешавината од хормони на среќа (ендорфин, допамин и окситоцин) кои се ослободуваат за време на сексот прави да се чувствуваме добро. Ова исто така може да ја подобри нашата самодоверба и да не направи посигурни во текот на денот“, истакнува Маршал.

Го намалува ризикот од рак на простата

Мажите кои често имаат секс или мастурбираат имаат помали шанси да развијат рак на простата.

Една американска студија од 2016 година покажа дека мажите на возраст од 20 до 29 години кои кулминирале пет пати неделно имале околу една третина помала веројатност да развијат рак на простата од оние кои кулминирале само четири до седум пати месечно. Студијата интервјуираше 32.000 мажи за нивните навики за ејакулација, а потоа ги следеше за да види дали им е дијагностицирана болеста.

Ги ублажува менструалните грчеви

Не грижете се за нередот, само поставете неколку крпи на креветот.

„Ендорфините и мускулната контракција за време на оргазам можат да ја ублажат напнатоста и болката“, вели Маршал.

Го поддржува здравјето на срцето

Истражувањето објавено во Журналот за здравје и социјално однесување вели дека „високата фреквенција на секс е позитивно поврзана со подоцнежниот ризик од кардиоваскуларни настани кај мажите“, додека добриот сексуален квалитет се чини дека ги штити жените од кардиоваскуларен ризик во подоцнежниот живот.

Една голема причина е што сексот се брои како физичка активност, а студиите сугерираат дека е еквивалент на блага до умерена физичка активност, како што е брзото одење. Покрај тоа, за време на сексот, нашите мускули, зглобови и тетиви работат, а со тоа го вежбаат целото тело.

Го ублажува стресот

Според истражувањата, секој 14 возрасен човек се чувствува под стрес секој ден. Но, редовниот секс и/или мастурбација може да биде тајно ослободување од стрес, и тоа е бесплатно!

„Кога сме под стрес, нашиот мозок ослободува кортизол, хемикалија која предизвикува зголемување на крвниот притисок. Кога доживуваме оргазам, се ослободуваат ендорфини кои го намалуваат нивото на кортизол“, вели Маршал.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот