Осум европски земји ќе обучуваат украински пилоти

Борбен авион Ф-16 / Фото: EPA-EFE/GRZEGORZ MICHALOWSKI

Ихор Зовка, заменик-шеф на Кабинетот на украинскиот претседател, извести дека осум европски земји се приклучиле на коалицијата која ќе помогне во обуката на украинските пилоти. Коалицијата ги вклучува Обединетото Кралство, Холандија, Полска, Данска, Шведска, Белгија, Португалија и Франција.

Зовка посочи дека „параметрите на европскиот дел од коалицијата“ се утврдени откако украинскиот претседател Володимир Зеленски отпатува во Кишињев на самитот на Европската политичка заедница, пишува Медуза.

Постигнатите договори овозможуваат да се донесат конкретни одлуки за обемот и механизмите на обука на пилоти, персонал за одржување, како и создавање услови и соодветна инфраструктура за борбени авиони.

Потенцијалните одлуки за испорака би можеле да се донесат на следниот самит на Контакт групата за одбрана на Украина. Зовка истакна дека Украина успеала да преземе конкретни чекори за да го забрза процесот на обука на пилоти и техничари за управување со борбени авиони од четвртата генерација, „вклучувајќи го, но не ограничувајќи се на Ф-16“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот