ОСУДЕН ПРВИОТ СЕРИСКИ УБИЕЦ ВО КИПАР: Не можам да го избришам направеното – Слободен печат
ВестиПланета

ОСУДЕН ПРВИОТ СЕРИСКИ УБИЕЦ ВО КИПАР: Не можам да го избришам направеното

Поранешниот воен капетан изјави дека нема јасен одговор на прашањето зошто ги извршил убиствата и дека се мачел себе си да си одговори на прашањата „како и зошто“.

Денеска судот во Кипар донесе пресуда против Никос Метаксас, кој е осуден на на седум доживотни казни за киднапирање и убиство на седум жени и девојчиња од странски земји.

Метаксас се изјасни за виновен на денешното изрекување на казната, пренесе АП.

Поранешниот воен капетан изјави дека нема јасен одговор на прашањето зошто ги извршил убиствата и дека се мачел себе си да си одговори на прашањата „како и зошто“.

Додаде дека соработката со полицијата е најмалку што можел да направи за да ја намали болката на семејствата на жртвите.

Метаксас уби четири Филипинки, меѓу кои и малолетно девојче, како и жена од Непал, а потоа и Романка со нејзината ќерка.

– Не можам да се вратам назад во времето и да го избришам направеното – изјави Метаксас во судот.

Од судијата побара да биде интервјуиран од експерти кои би можеле да утврдат што всушност се случувало во неговата глава и кои се причините за злосторствата што ги извршил.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close