Остра реакција на Владимир Блажевски – Панчо за работата на локалите

Instagram
Фото: Инстаграм

Македонскиот музичар, Владимир Блажевски, познат како Панчо или диџеј Шорти, од дуото ДНК, излезе со остра реакција на  својот фејсбук-профил, поради работата на локалите во време на пандемија, а откако се олабавија ковид-мерките.

Неговата објава ви ја пренесуваме во целост:

„Вака сега да ви кажам нешто, а кој како сака нека го сфати од газдите на дискотеки, клубови и локали. Ние артистите бевме долго време затворени, а исто и вие и со причина, нормално. Сега кога не пуштија да работиме после 10 месеци, кога ни/ви дадоа некој понормални протоколи со оглед на состојбата во која се наоѓа цел свет, дел од газдите на клубовите и локалите се однесувате без грам почит кон донесените мерки но пред се и кон оние кои најодговорно се продржуваат и ги спроведуваат протоколите, а со тоа ги загрозувате вашите колеги но и сите нас артисти кои живееме и егзистираме од ова. После пак ќе ни/ви бидат криви Венко и компанија. Не бе другари сами сме/сте криви и немојте после да кукате ко ќе не/ве затворат за 2-3 недели од сега. Јавен апел од мене до Венко Филипче и комисија за заразни да реагираат многу поригорозно кај сите оние кои ги прекршуваат дадените протоколи бидејќи поразот ќе биде заеднички. И на крај не сме сите криви ниту ќе бидеме, санкционирајте ги оние кои идат против закон кој треба да е ЕДНАКОВ за СИТЕ без оглед на се!!!“, напиша Блашевски на Фејсбук, за што доби поддршка од многу свои колеги, но и обожаватели.

Видео на денот