Останаа уште само пет празни места во нокаут-фазата на Европското првенство

epa09289210 Switzerland's midfielder Remo Freuler (L), goalkeeper Yann Sommer (C) and forward Admir Mehmedi (R) celebrate winning the UEFA EURO 2020 group A preliminary round soccer match between Switzerland and Turkey in Baku, Azerbaijan, 20 June 2021. EPA-EFE/JEAN-CHRISTOPHE BOTT (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

По исходот во групите „А“, „Б“ и „Ц“, веќе се познати 11 учесници во осминафиналето на Евро 2020. Швајцарија, Англија, Чешка, Шведска и Франција дефинитивно одат понатаму.

Без оглед на резултатите од преостанатите натпревари, споменатите репрезентации ќе бидат меѓу 16-те најдобри. Во најлош случај со пласман меѓу четирите најдобри третопласирани селекции.

Швајцарија освои четири бода во групата „А“, колку што имаат Англичаните и Чесите пред меѓусебниот дуел во групата „Д“. Толку бодови имаат и Швеѓаните во групата „Е“, а Шпанците во групата „Ф“.

Значи, веќе знаеме 11 репрезентации кои ќе бидат дел од осминафиналните борби: Италија, Велс, Швајцарија, Белгија, Данска, Холандија, Австрија, Чешка, Англија, Шведска и Франција.

ВИДЕО: Победа за Ериксен и осминафинале, Данска ја декласираше Русија во Копенхаген!

Се чекаат уште пет репрезентации. Меѓу нив може да биде и Хрватска, Германија и Португалија се исто така кандидати, како и Шкотска доколку триумфира против Хрватите.

Во групата „Е“ пред последното коло Шведска има четири, Словачка три, Шпанија два и Полска еден бод. Веќе се познати две осминафинални двојки: Италија – Австрија и Данска – Велс.

Видео на денот