18 C
Скопје

Основно училиште во општина Гостивар ќе оди во карантин

Основното училиште во селото Вруток деновиве ќе биде затворено, заради позитивни тестови на КОВИД 19 на тројца вработени. Наставата во ОУ „Лирија” според одговорните во секторот за образование најверојатно ќе продолжи онлајн.

Состојбата со ширењето на вирусот во гостиварско се влошува и таа почна да влијае и врз наставниот процес, посочуваат одговорните во локалната самоуправа.

– Денеска добив известување од училиштето „Лирија” и нè информираа дека во групата која изведува настава на македонски јазик има тројца заразени. Тие заради тоа, побараа наставата да продолжи онлајн. Најверојатно, во установата ќе биде воведен карантин, изјави Аслијан Снопче одговорна за секторот образование во општина Гостивар.

Случаи со инфицирање од корона вирусот, според Снопче има и во други училишта, кои се движат во рамки на три или четири. Досега, вели таа има 22 кои се надвор од наставниот процес.

Таа посочи дека во градинките состојбата се нормализира откако беа откриени позитивни случаи на корона вирусот. Таму пред две недели имаше четири лица вработени во заедничката кујна кои заради КОВИД-19 беа изолирани.

Вкупната бројка на активни случаи во гостиварско надминува 450.

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција

Остави Коментар