Основно обвинителство-Скопје поднесе кривична пријава против Африм Гаши

Африм Гаши / 19 август 2020, Скопје / Фото: Драган Митрески - Слободен печат.

Основното обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Како што објави порталот “Тетова сот”, Гаши се терети за фалсификување на потписи за време кога Движењето Беса беше поделено на два блока.

Обвинителството исто така поведувал постапка и за Зеќирија Ибрахими како и за пратеникот и координатор на коалициајата АА-А, Скендер Реџепи-Зејд. Од партијата на Гаши за Слободен печат велат дека сè уште немаат информации за ваквата одлука на обвинителството.

По распадот на Движењето Беса во 2018 година, Африм Гаши се прогласи за претседател на партијата, обидувајќи се да го замени Билал Касами за претседател.

Видео на денот