Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Најбогатиот човек на светот објави на Инстаграм дека од ова лето ќе почне да дава стипендии на научници, активисти и непрофитни организации кои сакаат да ја заштитат Планетата.

Основачот на Амазон, Џеф Безос планира да потроши 10 милијарди долари од сопственото богатство за да помогне во борбата против климатските промени.

Најбогатиот човек на светот објави на Инстаграм дека од ова лето ќе почне да дава стипендии на научници, активисти и непрофитни организации кои сакаат да ја заштитат Планетата.

– Сакам да соработувам со други за да се прошират веќе познатите начини и да се истражат нови во борбата против катастрофалните последици од климатските промени, нагласи Безос.

Тој додаде дека својата нова инцијатива ќе ја нарече „Bezos Earth Fund”.

Прочитајте и...  Снимка од болница која ги крена Американците на нозе: Дали медиумите намерно ги манипулираат?

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат