9 C
Скопје

Осмомартовски протест во Атина

Со пораки против дискриминацијата, против сексизмот, против родовото насилство и со мини концерти и протест во центарот на Атина се одбележува Меѓународниот ден на жената, јави дописничката на МИА од Атина.

Во протестот учествуваа здруженија и синдикати од различни сектори, а мажи и жени кои не испуштија да го споменат и грчкото #metoo.

„Го прекинуваме молкот”; „Отворени училишта за сите деца без расизам и сексизам”; „Борба за медиуми без дискриминации и сексизам”; „Борба за рамноправност дома и на работа”; „Стоп за сексистичките дискриминации”; „НЕ значи НЕ”, беа дел од слоганите на денешниот протест што се одржа и покрај рестриктивните мерки и карантинот во Грција.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, преку социјалните мрежи истакна дека 8 март оваа година е „многу поразличен и двојно поважен”, бидејќи е прв ден на жената по грчкото #metoo. 

Прочитајте и...  ВИДЕО | Се огласи Радица Динев во врска со скандалот за лажно собирање донации

Поврзани вести

ВИДЕО | Разговор со Ивана Драгшиќ за книга која дава предлози за подобра иднина и за култура на солидарност

Александра Бубевска

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Остави Коментар