Османи за УБ: Фер избори и максимални напори за носење на закон за ЈО – дел од барањата на ЕК - Слободен печат

Османи за УБ: Фер избори и максимални напори за носење на закон за ЈО – дел од барањата на ЕК

„Очекувам денес Вархеји да нѐ охрабри за сработеното. Да нѐ информира до каде е методологијата, да ни каже дека изборите се клучна порака која што ја праќаме во најсензитивен момент до ЕУ. Дека изборите ќе ни бидат последното парче од мозаикот за да започнеме преговори и дека треба да направиме максимални напори да го донесеме законот за ЈО. “, изјави за Утрински брифинг на „Слободен печат“ вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Османи вели дека има и некои други работи што треба да се завршат до март, но од страна на ЕК тој очекува овие да бидат побарани фер избори и обид за донесување на Закон за ЈО.

Прочитајте и...  Случајот „Брајант“: Густа магла за време на летот, проблеми настанале над Зоолошката градина

Прочитај повеќе

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на Квим Тора

Слободен печат

Земјотрес го потресе Иран

Слободен печат

Жртва на „Јавна Соба“: Државата да ги казни тие што ми го нарушија угледот!

Мирослава Бурнс

Њујорк ja потврди позицијата на водечки глобален финансиски центар

Слободен печат

Албанската опозиција бара измени на територијалната поделба на земјата

Слободен печат

Стапуваат на сила препораките и мерките за загадување во Скопје и Тетово

Слободен печат

Остави Коментар

one × 1 =

Прочитај повеќе

Деспотовски: Направивме целосен пресврт во економската политика со фокус на домашните компании

Слободен печат

Судскиот совет разреши судија

МИА Агенција

Расте бројот на работници на „црно“ увезени од странство

Георгиевски: Да се изгласаат предлог-законските измени за забрана на увоз на отпад што би се користел како енергенс

Слободен печат

Богдановиќ: Ќе се залагам за проширување на надлежностите поврзани со заштита на животната средина на локално ниво

Савова: Стефанова прави претстава во празно