Османи за УБ: Фер избори и максимални напори за носење на закон за ЈО – дел од барањата на ЕК

„Очекувам денес Вархеји да нѐ охрабри за сработеното. Да нѐ информира до каде е методологијата, да ни каже дека изборите се клучна порака која што ја праќаме во најсензитивен момент до ЕУ. Дека изборите ќе ни бидат последното парче од мозаикот за да започнеме преговори и дека треба да направиме максимални напори да го донесеме законот за ЈО. “, изјави за Утрински брифинг на „Слободен печат“ вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Османи вели дека има и некои други работи што треба да се завршат до март, но од страна на ЕК тој очекува овие да бидат побарани фер избори и обид за донесување на Закон за ЈО.

Прочитајте и...  Пакистанскиот премиер повика на борбата против исламофобијата

Прочитај повеќе

Отворени 57-те Рацинови средби

Слободен печат

Претседателите Пендаровски и Пахор на показна вежба на армиските специјалци во Охрид

Слободен печат

Радев нема да формира нова партија во Бугарија

Слободен печат

Нелоски обвинува за манипулации во Фондот за иновации

Слободен печат

Нападнати унгарски финансиски институции од хакери од Кина, Русија и Виетнам

Слободен печат

Крстовден се празнува во Манастирот во Рајчица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зеленски на местото на падот на украинскиот воен авион „Ан-26″

Слободен печат

Хоџа вети поддршка од 200 милиони евра за земјоделците и субвенции

Слободен печат

Георгиевска: И во време на пандемија се реализираат странски инвестиции, градиме нова, развојна економија

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче не поседува доблест и одговорност и покрај 721 смртни случаи

Слободен печат

МВР: Без маски фатени и казнети 630 лица

Слободен печат

Хоџа: Помагаме да се откупи голем дел од грозјето за да го избегнеме најлошото

Слободен печат