Османи за „Слободен печат“: Ахмети му посочи на Мицкоски дека на земјата и треба политичка стабилност

бујар османи
Бујар Османи, министер за надворешни работи/ Фото: Слободен печат

По вчерашните средби на лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети со лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, високиот функционер на интегративците, Бујар Османи за „Слободен печат“ дава детали од средбата Ахмети-Мицкоски.

Според Османи, Ахмети на средбата со Мицкоски го повторил својот непоколеблив став дека на земјата и е потребна политичка стабилност.

– Разговараа за последните случувања. Претседателот Ахмети го повтори ставот дека на земјата и треба политичка стабилност и предвидливост сега кога се приближува декември како сериозен можност за надминување на спорот со Бугарија и почеток на преговорите со ЕУ. Сега сите мора да го cтавиме интересот на државата и граѓаните пред партиските и личните интереси, изјави Османи за „Слободен печат“.

ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски и Ахмети разговараа за гласањето на доверба на владата на СДСМ и ДУИ

Видео на денот