Османи: Северна Македонија вчера ја прими донацијата од над 50 000 вакцини „Фајзер“ од Бугарија

Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Северна Македонија вчера ја прими донацијата од над 50 000 вакцини „Фајзер” од Бугарија, напиша утрово на Твитер шефот на дипломатијата Бујар Османи.

– Вакцините веќе се дистрибуирани и подготвени да се употребат. Важен гест на пријателство и солидарност, напиша Османи.

Бугарското Собрание на 8 септември ја одобри донацијата од над 50 000 вакцини за Северна Македонија. Министерот за здравство на Бугарија Стојчо Кацаров тогаш појасни дека донацијата требало да се изврши во јуни, но поради проблеми со процедурите тогаш тоа не било извршено.

Извор: МИА

МЗ: Вакцините на „Фајзер“, донација од Бугарија ќе бидат аплицирани пред истекот на рокот

Видео на денот