15 C
Скопје

Османи: Околу 2000 граѓани имаат нерешен статус на државјанство, темата да не се „киднапира” за дневна политика

Според моите информации, околу 2000 граѓани имаат нерешен статус на државјанство, од коишто 1.300 се Албанци, другите се од другите етнички заедници. Прво е многу важно да се дефинира проблемот пред да се пристапи, бидејќи имаше шпекулации за 70.000, 40.000, 50.000 со цел темата да стане дел од добивањето на дневно-политички поени, а не решавање на судбини на граѓани, истакна на денешната прес-конференција министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Одговарајќи на новинарско прашање тој нагласи дека станува збор за 1.300 нерешени апликации што од различни причини се нерешени, дел поради бирократска инертност, дел поради погрешно интерпретирање на законите, и тие, како што рече,  добро е да се решат.

– Сепак не е малку 1.300 граѓани да немаат можност да имаат документи, а луѓето живеат овде и не можат да ги користат основните права коишто ги имаат како граѓани. Во последните 20-30 години имаше една информација дека околу 14.000 го решиле прашањето токму преку законските решенија коишто ги олеснуваа одредени бирократски процедури, останува овие 2.000 коишто низ системот треба да се регулира нивниот статус, меѓутоа никако не смее оваа тема да се „киднапира” во дневно политичките препукувања, особено во услови на криза и пандемија со цел да се заклучат други важни исто така прашања – потенцираше Османи.

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар