Османи: Не правиме пазар за гувернерското место - Слободен печат

Османи: Не правиме пазар за гувернерското место

По објавувањето на информацијата на весникот Коха дека се прави пазар ДУИ да го земе гувернерското место, портпаролот на ДУИ, Бујар Османи демантираше дека партијата условува нов гувернер на Народна банка да биде Фатмир Бесими, а актуелната гувернерка Анита Ангеловска Бежовска да седне во фотелјата на министерството за финансии.

Но, впечатливо е дека Османи негира само дека во моментов има какви било преговори за таа функција, но не и дека Бесими може да седне на гувернерската позиција. Познато е дека гувернерската функција е меѓу позициите кои партијата на Али Ахмети смета дека треба да бидат предводени од Албанец. Инаку за потсетување Фатмир Бесими пред повеќе десети години беше вицегувернер на Народната банка.

Прочитајте и...  Британија претстави монета со интересна порака со која го најави излезот од ЕУ

– Прво во коалицијата не функционираме со условувања, туку со меѓусебно разбирање и договарање и второ демантирам дека кога било или со кого било е разговарано за таква комбинација. Фатмир Бесими е професионалец кого би го посакала секоја економско-финансиска институција, вклучувајќи ја и Народна Банка, но тоа е прашање на неговата професионална експертиза, а не партиско политичка комбинаторика – изјави Османи.

 

Прочитај повеќе

Запрена операцијата за спасување по земјотресот во Турција

Слободен Печат

Кацарска: Згрозена сум од изјавата на Стефанова

Слободен печат

Директорот на СЗО допатува во Кина поради корона вирусот

Слободен печат

Деловната страна на Коби Брајант: Го пренесе „мамба менталитетот“ и во бизнисот

Слободен печат

Кина ја надмина Русија во производството на оружје и воена опрема

Слободен Печат

Поради коронавирусот 800 кинески работници нема да се вратат во Црна Гора

Слободен Печат

Остави Коментар

13 − seven =

Прочитај повеќе

Рама: Меркел го поддржува балканскиот „мини Шенген“

Слободен Печат

Обвинителката Стефанова „ја закопа“ Катица Јанева

Слободен печат

Прв смртен случај од коронавирусот во Пекинг

Слободен Печат

Харадинај демантира: Со Гренел не дискутиравме за железничко поврзување меѓу Белград и Приштина

Слободен Печат

Термо-камера и на аеродромот во Скопје

Слободен печат

Национален центар со кој ќе се зголеми безбедноста на граѓаните на интернет

Слободен печат