17.8 C
Скопје

Османи на итна средба со Захариева во Софија

Централна точка на преговорите очекувано е да биде акцискиот план меѓу двете земји, велат од Владата. Министерот за надворешни работи Бујар Османи веќе е на пат кон Софија, каде што ќе има посебна средба со својата бугарска колешка Екатерина Захариева.

За ова информираа портпаролите на Владата на претпладневна прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање околу можниот термин за одржување на билатералната меѓувладина конференција.

„Централна точка на преговорите очекувано е да биде акцискиот план меѓу двете земји. Повеќе информации за разговорите и за идните чекори очекуваме по враќањето“, рече портпаролот Душко Арсовски, посочувајќи дека усогласеноста на двата документа во еден акциски план е во финална фаза.
Акцискиот план е со цел областите на соработка да не станат жртви на преговорите за разликите, вели Османи

 

 

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Локализиран е пожарот во близина на „Слобода“, нема повредени

Слободен печат

Остави Коментар