Османи: Кадровските промени во Владата ќе донесат подобрување во економијата – Слободен печат
ВестиМакедонија

Османи: Кадровските промени во Владата ќе донесат подобрување во економијата

Тој повторно најави дека промените во Владата ќе следуваат по средбата на Зоран Заев и Али Ахмети, лидери на најголемите партии во владејачката коалиција.

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи, истакна дека најавените кадровски промени, кои ќе се случат во Владата, би можеле да донесат подобрување во еконимијата.

Тој повторно најави дека промените во Владата ќе следуваат по средбата на Зоран Заев и Али Ахмети, лидери на најголемите партии во владејачката коалиција.

– Вчера имаше нивна кратка средба на еден настан, но без простор да се отворат овие прашања. Очекуваме деновиве да се оствари тематска средба за потребите од зајакнување на капацитетите на Владата во поглед на фокусот на економските прашања дека ги затворивме политичките теми. И двајцата лидери на коалицијата имаат свој концепт како треба да се зајакнат тие капацитети и треба да седнат и да донесат конкретни одлуки – истакна Османи кој одржи предавање на Унивезритетот на Југоисточна Европа.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close